LED pásek jako hlavní osvětlení i přisvícení

Jakou budete chtít teplotu chromatičnosti? Jaký chcete výkon? Do jaké místnosti to potřebujete? To jsou jen některé z otázek, které budete muset zodpovědět, když si budete chtít pořídit LED pásek. Proto je dobré si promyslet, co od tohoto typu svícení očekáváte. Jestli se bude jednat pouze o přisvícení, hlavní osvětlení nebo chcete LED páskem zdůraznit nějaký prvek ve vaší domácnosti.

Výkon LED pásku

Podle toho, k jakému účelu bude pásek sloužit, je dobré si zvolit jeho výkon. LED pásky s výkonem do 10W na metr jsou vhodnou volbou, pokud budete vytvářet dekorativní nebo nepřímé osvětlení. V případě použití LED pásků jako hlavního osvětlení, je ideální pořídit si silnější. Každý LED pásek se skládá z modulů, které obsahují různý počet diod. Pásek lze dělit právě podle těchto modulů.

Poznámka: LED pásky mají napětí 12V nebo 24V. Při koupi je nutné dávat pozor, abychom pořídili napáječ s odpovídajícím napětí.

Typy LED pásků:

  • jednobarevný – nejčastěji používaný je LED pásek v jedné teplotě chromatičnosti, tzn. V jednom odstínu bílé, vždy záleží na vkusu zákazníka, která barva se mu nejvíce líbí

    2700-3000K: teplá bílá, vhodná na relaxaci

    4000K: neutrální (denní) bílá, ideální pro práci

    6000K: studená bílá, vhodné do speciálních provozů, kde je potřeba „ostré“ světlo 

  • CCT – jedná se o označení LED pásku, který obsahuje diody v několika odstínech bílé, škála je vždy u pásku uvedena 

  • RGB – jsou speciální barevné LED pásky, u kterých lze pomocí ovladače Controller RGB měnit barvy a vytvářet nejrůznější barevné efekty. RGB diody se skládají ze tří základních barev – červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue)

Zajímavost: Doporučuje se, že dvě až tři hodiny před spaním byste neměli používat odstín světla, který v sobě má modrou složku. Proto je vhodné používat svítidla, tedy i LED pásek, který má teplotu chromatičnosti nižší než 2700K. Často propagovanou hodnotou je 1900K.

PALNAS_OLOMOUC_web_25-01-30_27_web

Jak LED pásek nainstalovat

LED pásek je velmi variabilní osvětlení lze ho různě ohýbat a tvarovat, aby splnil vaše očekávání. Lepí se do hliníkových profilů, které pomáhají s jeho chlazením a také ochranou proti nečistotám. Jako krytí se používá mléčný nebo čirý difuzor. Barvu si zvolíte podle toho, jak velkou intenzitu osvětlení chcete.

  • vestavný – použití je možné do sádrokartonových podhledů, ale i zafrézování do nábytku

  • přisazený – protože se dává na povrch, lze ho doinstalovat do již existujících interiérů

  • rohový – často se používá pod skříňky a poličky 

Napáječ k LED páskům

Nezbytným doplňkem každého LED pásku je napáječ, bez kterého by pásek nefungoval. Musíme si dávat pozor, abychom koupili trafo se stejným napětím jako mají LEDky, v našem případě na 12V nebo na 24V. Jaký by měl mít výkon, vám řekne prodejce podle délky LED pásku.

Stmívání a změny barvy LED pásku

Kromě „obyčejných“ napáječů, díky kterým se LEDky zapnou a vypnou, si můžete pořídit i takové, které spárujte s aplikací na chytrém telefonu a můžete u LED pásku měnit intenzitu nebo barvu. Na to je ale potřeba myslet při koupi a pořídit odpovídající pásek. LED pásky je potom možné také stmívat krokově nebo fázově. Lze pořídit i další příslušenství, jako jsou například senzory pohybu.

mceclip1-2

Kam se hodí LED pásek

LED pásky se budou lišit i podle místnosti, kam je budete chtít umístit. Každá může mít svá specifika. Naistalovat se ale dají v podstatě do kterékoliv, jen je potřeba zvolit odpovídající typ.

  • Do kuchyně – tady se nejčastěji umisťují pod skříňky nad kuchyňskou linkou nebo třeba jako osvětlení kuchyňského ostrůvku či baru

  • Do ložnice – vhodné jako podsvícení poliček, okolo postele nebo do sádrokartonového podhledu

  • Do obývacího pokoje – tady se LED pásek hodí například na přisvícení nebo náladové osvětlení, když sledujete televizi, zabudovat ho lze do jak do nábytku, tak do stropu

  • Do koupelny – protože se jedná o místnost, kde je vlhko, je potřeba, aby mě LED pásek krytí, které zabrání vniku vlhkosti a prachu (minimálně IP44)

  • Do exteriéru – LED páskem si může ve venkovních prostorech nasvítit například pergolu, chodník okolo domu nebo třeba terasu. Protože se jedná o exteriér, kde musí odolávat změnám počasí, je nejdůležitější dívat se na stupeň krytí. Pro venkovní prostředí existují speciální LED pásky s krytím IP65, což jim umožňuje fungovat v náročném prostředí.

Tip: Více o LED páscích do kuchyně se dovíte zde.

Na co si dát pozor:

  • zvolit LED pásek se stejným proudem jako napáječ, na delší rozměr je lepší použít 24V

  • koupit odpovídající šířku LED pásku vzhledem k šířce profilu

  • rozmyslet se, jestli chcete pásek, který svítí celistvě nebo vám nebudou vadit viditelné body

  • vybírat LED pásek, kde je index podání barev >90 (CRI>90), což vám zaručí věrné podání barev

  • pokud chcete LED pásek do koupelny nebo ven, dbát na to, aby měl krytí (IP44 a více)